Na zajęcia na stopień żeglarza jachtowego w Szkole Żeglarstwa Solina zapraszamy wszystkich, którym zależy na zdobyciu rzetelnej wiedzy i wszystkich, którzy są zmotywowani do trudnej nauki o wietrze i wodzie.
Po odbytym u nas kursie będziesz wiedzieć, jak świadomie i bezpiecznie prowadzić jednostkę żaglową, umiejętnie reagować na zmieniające się warunki meteorologiczne oraz skutecznie kierować załogą.
Szkolenia na stopień żeglarza jachtowego organizujemy w trzech formach:
- stacjonarne / stacjonarno-wędrowne (12 dni)
- weekendowe (6 kolejnych weekendów – 12 dni)
- intensywne (9 dni pod rząd + jeden weekend – 11 dni)
Zakwaterowanie odbywa się w domku, w pokojach 2-osobowych lub na jachcie. W bazie znajduje się w pełni wyposażona w multimedia salka wykładowa, sanitariaty oraz restauracja, pełniąca funkcję kambuza. Szkolenie, oprócz treningu na akwenie zakłada wypłynięcie poza Polańczyk, naukę cumowania „na dziko”, zapoznanie z innymi kejami i bindugami na Jeziorze Solińskim
Terminy 20 lipca – 31 lipca (12 dni), 10 sierpnia – 21 sierpnia (12 dni)
Nasze zajęcia nie są „nauką pod egzamin”. Stawiamy na rozwój umiejętności taktycznych naszych uczniów. Na wodzie uczymy myślenia i oceny sytuacji. Znaczną część szkolenia zajmują manewry złożone, wymagające zaplanowania drogi i odnalezienia się na polu manewrowym.
Na szkoleniu intensywnie trenujemy manewry portowe na żaglach, jak również przy boi. Wystarczy niesprawny silnik, mocny wiatr i co wtedy…? Na to i inne pytania znajdziesz odpowiedź podczas kursu.
Nasi instruktorzy duży nacisk kładą na manewrowanie na silniku z wykorzystaniem różnorodnych urządzeń cumowniczych. Kursy w Szkole Solina odbywają się wyłącznie w małych grupach. Jedna wachta szkoleniowa liczy od 3 do 4 kursantów.
W ostatni dzień kursu, odbywa się egzamin przed komisją Polskiego Związku Żeglarskiego.
Czego potrzeba by zostać żeglarzem?
- Trzeba mieć chęci i czuć wiatr! To na wstępie.
- Potrzeba również trochę techniki i charakteru – nad tym pracujemy na kursie w naszej szkole, ze szczególnym zwróceniem uwagi na kształtowanie prawidłowych nawyków żeglarskich. Jednakże kurs żeglarski to nie tylko nauka manewrów, ale także spora dawka teorii, szlifowanie umiejętności kierowania załogą, prace bosmańskie oraz etykieta jachtowa.
- Nie każdemu od początku będzie „szło” świetnie, nie każdy po szkoleniu zostanie kapitanem żeglugi wielkiej…
Czy każdy może zostać żeglarzem?
NIE! Potrzebujesz dużo wiedzy, cierpliwości, pokory.
Żeglarzem staje się przez całe życie.